Ako stanoviť výšku nájomného?

Ako stanoviť výšku nájomného?

  1. Blog
  2. Reality
  3. Ako stanoviť výšku nájomného?

Ako stanoviť výšku nájomného?

Všetko vplýva na cenu

Predtým ako môžete stanoviť výšku nájomného, je potrebné aby ste analyzovali trh v lokalite, kde sa byt nachádza. Toto znamená že musíme zistiť ceny prenájmu bytov s podobnými vlastnosťami. Vlastnosti ktoré zohľadňujeme sú veľkosť, stav, vybavenie, počet ponúk v oblasti a príležitosti lokality bytu. Realitný trh je dynamický a ovplyvňujú ho rôzne faktory, vďaka tomu dôkladný prieskum trhu vám môže poskytnúť dôležité poznatky a pomôže vám spraviť správne rozhodnutie. Ceny prenájmu ovplyvňujú aj ekonomické faktory, rast populácie a zmeny v ponuke a dopyte. Analýza trendov cien prenájmu vo vašej oblasti je nástroj na určenie smeru pohybu ceny. Ceny nehnuteľnosti rastú, sú stabilné alebo klesajú. Kde sa byt nachádza je hlavným rozhodujúcim faktorom. Nehnuteľnosť, ktorá sa nachádzajú v moderných štvrtiach alebo v blízkosti škôl či nákupných centier, má z pravidla vyššie nájomné. Na druhej strane, v menej rozvinutých lokalitách sa stanovujú nižšie ceny prenájmu, aby prilákali nájomníkov.

Postup pre určenie ceny

  1. Vypočítajte ideálnu cenu –  Po analýze trhu, vyhodnotení faktorov a zhromaždení relevantných údajov, je čas vypočítať optimálnu cenu prenájmu. 
  2. Stanovenie finančných ciele – Po analýz nasleduje definovanie finančných cieľov. V tomto kroku zohľadňujeme faktory, ako sú splátka hypotéky, dane z nehnuteľnosti, poistenie, náklady na údržbu a požadovaná návratnosť investície
  3. Vypočítajte náklady na nehnuteľnosť – Výdavky, ako sú poplatky za správu nehnuteľnosti, opravy a údržbu, komunálne služby, poistenie a dane z nehnuteľnosti. Súčet týchto výdavkov sa odpočítaj stanovených finančných cieľov a výsledkom je minimálna cena prenájmu, ktorú potrebujete na pokrytie vašich nákladov.
  4. Zvážte dodatočné vybavenie – Dodatočné vybavenie vašej nehnuteľnosti môžu tiež pomôcť ovplyvniť výšku prenájmu. Ide hlavne o parkovacie miesta, vonkajšie priestory alebo zabudované spotrebiče. Všetky vymoženosti, ktoré pridávajú nájomcovi nejakú dodatočnú hodnotu k životu. Pri prenájme nehnuteľnosti je potrebná aj príprava nehnuteľnosti .
  5. Zvážte akých môžete mať nájomcov – Rast počtu obyvateľov, pracovné príležitosti a prítomnosť základného či rozšíreného vybavenie, vysoký dopyt či obmedzená ponuka, toto všetko môže odôvodniť vyššie alebo nižšie ceny prenájmu. Výška príjmov potenciálnych nájomníkov vo vašej oblasti je ďalší významný faktor. V ideálnom svete by príjem nájomcov mal byť cca. 3x mesačného nájomného. Toto slúži na zabezpečenie toho aby si nájomcovia mohli pohodlne dovoliť nájomné a zníži sa tak riziko oneskorených platieb alebo neplatenia.
  6. Otestujte vašu cenu –  Po absolvovaní všetkých predchádzajúcich krokov inzerujte svoju nehnuteľnosť za vypočítanú cenu prenájmu. Po skúšobnej dobe zhodnoťte úroveň záujmu a dopytu zo strany potenciálnych nájomcov.
  7. Zhodnoťte a upravte -Akékoľvek zmeny na realitnom trhu či už zmeny cien prenájmu, dopytu alebo trhových trendov sú podnetom na prehodnotenie cenu prenájmy. Vždy porovnávajte tú vašu  s podobnými nehnuteľnosťami vo vašej oblasti.

Byť samostatným prenajímateľom je veľ práce, určenie ceny je len jeden z veľa krokov, ktoré musíte absolvovať. Dane, starostlivosť o nájomníka, inzerovanie či vhodná nájomná zmluve. Pomôže vám stanoviť cenu nájomného, nájdeme spoločne spoľahlivých nájomníkov a tiež vás uchránime pred právnymi problémami. Náš tím odborníkov, s dlhoročnými skúsenosťami je tu pre vás. 

Ak plánujete svoju nehnuteľnosť dať prenájmu a chcete si celý proces uľahčiť, neváhajte nás kontaktovať.

Autor: Mgr.Tomáš Vanek